Neden cocukbakicisi.org üyesi  olmalıyım?
   
 CV bırakmak  için üye olmanız gerekmektedir.
Üye Olmak İstiyorum
     Dadı Talep Formu
 ANKET 
Kilonuzdan Memnunmusunuz?
 Evet normal kiloluyum ve memnunum
 Memnun sayılırım ama biraz kiloluyum
 Hiç memnun değilim kilom fazla

 DUYURULAR
Web sitemiz yeni şekliyle yayına girmiştir..istek ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşınız..
Çocuğa söz geçirebilmek
  Çocuklar bebekliklerinden itibaren çevreden gelen uyarılara tepki verirler.
Dadı, bakıcı ve bebek
  Bebeklerin dadıya bırakılması gereken bir yaş var mı?

 E-BÜLTEN
 E-Bültenimize mail adresinizi ekleyerek gündemi takip edebilirsiniz.
  E-Mail
 
Çalışan anneye 300 YTL kreş parası..
AKP iktidarı, kadın istihdamını artırmak için “Annelik Fonu” oluşturmaya hazırlanıyor.

 
Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre, çocuğu nedeniyle gözü arkada kalan çalışan annelerin içini rahatlatmayı hedefleyen hükümet kadın istihdamını arttırmak için Annelik Fonu ile pozitif ayrımcılık uyguluyor. Bu amaçla İstihdam Paketi"nde “Annelik Fonu” projesi altında yeni bir proje geliştiriliyor.

Hükümete göre, İş Kanunu"nda yer alan “En az 150 kadın işçi çalıştıran işyeri, kreş ve bakımevi açmak zorundadır” hükmü, pratik hayatta uygulanmıyor.

İşyerleri, maliyeti arttırdığı için kreş açmak yerine, kadın sayısını 149"da tutuyor veya yeni bir şirket kurararak, bu zorunluluktan kaçıyor.

MAAŞ KESİNTİSİ YOLDA

Mevcut İş Kanunu"na göre, çocuğu olan çalışan kadından, “analık sigortası” adı altında yapılan kesinti, proje işlerliğe kavuşursa iptal edilecek. Çocuk başına 300 YTL"lik kaynağının oluşması için çalışan annenin maaşından da yüzde 15 kesinti yapılması uygun bulundu. Geri kalan kaynak için işveren, sendika, odalar ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu"ndan kesinti yapılacak. İşsizlik Fonu"ndaki kaynaktan da yeni fona para aktarılacak.

AKP"de, 10 gün içinde bu konuda bir çalıştay yapılacak. Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO), çalışma hayatındaki akademisyenler, işveren, oda, sendika ve ilgili bakanların katılacağı toplantıda, hangi kurumdan kime ne kadar kesinti yapılacağı netleşecek. AKP Kadın Kolları, çalıştaya çağrılacak akademisyenleri belirlemek üzere bir iletişim havuzu oluşturdu.

İşveren de rahatlayacak

Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, kadın istihdamını “kreş desteği” ile artıracaklarını kaydetti. Birçok kadının çocuklarına bakamadığı için işten ayrıldığına işaret eden Yazıcı, “İşçi, işveren, sendika, kamu bu sorunu ortadan kaldırmak için elini taşın altına sokacak” dedi.

Yazıcı, projenin ayrıntılarının ileriki zamanda daha da netleşeceğini, ancak kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Kurs açarak da ev hanımlarını çalışmaya teşvik edeceklerini söyleyen Yazıcı, “Kreş sorunu çözülürse, kadının istihdam sorunu da çözülür” değerlendirmesini yaptı.

"Kadın kariyer de yapacak, çocuk da!"

AKP Kadın Kolları Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, çalışan kadınların hem çocuk hem de kariyer yapmasını sağlayacaklarını vurgulayarak, “Sayın Emine Erdoğan"dan çalışma hayatındaki kadının güçlenmesi, siyasetteki kadın noktasında çok ciddi pozitif destek alıyoruz. Kadının statüsünün yükselmesi, ekonomik gücü ile alakalı. Bugün, ailede şiddet varsa ya da parçalanmış aile sorunu varsa gelip ekonomiye dayanıyor.

Kadının eğitimi ve çalışma hayatındaki statüsünün yükseltilmesini amaçlıyoruz. Kadının annelik vasfını koruyacak ve çalışma hayatında var olmasını sağlayacak bir modeli hayata geçireceğiz” Direkt fondan çekebilir

Fatma Şahin, asgari ücretle çalışmak zorunda kalan pek çok kadınının kreş ücretini ödeyemediğine işaret ederek, “Bu durumda, kocası "elinde para kalmıyor, işi bırak" diyor.

Kadın da çaresiz işten ayrılıyor” dedi. Şahin, kadının hem iyi bir eş, hem de iyi bir anne olmasının istendiğine işaret ederek, “Kadından sihirbazlık bekleniyor. Kadın istihdamındaki düşüklükten şikayet ediyorsak, kadınlara pozitif ayrımcılık yapmak gerekiyor” diye konuştu.

Şahin, fondan kadınlara yapılacak ödemenin nakit para şeklinde ya da hizmet satın alma modeliyle mümkün olabileceğini vurgulayarak, “Yani anne, 0-5 yaş arasındaki çocuğunu bir kreşe yerleştirecek, kreş bizim şu anda 300 YTL olarak belirlediğimiz parayı, fondan çekebilir veya biz anneye direkt verebiliriz. Ayrıntılar, 10 gün içinde netleşecek” diye konuştu.


 Köşe Yazıları
   
Uzm. Pedagog Belgin Temur
Doğru Dadı Seçimi Nasıl Olmalı
Prof .Dr. Olcay Neyzi
Çocuğunuzun Yaşına Uygun Boy Ve Kilo Ölçüleri
Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocukla Zaman Geçirme
Kadın Hast.Uzmanı Melih Üstün
Yumurtalık Kistleri (Over Kistleri)
Cezmi Oktay
“çocuğum; Kurmakta Olduğum Dünyam ”
Özlem Ögen Yurdakul
Hayatın İçinden
Ayhan Usta
Esneklik Ve Uyum
Seda Mundeden
17 Yaşında Bir Annenin Duyguları
Merve Akyol
Engelli Çocuklar Ve Özel Eğitim..
Işılay Bahar
Bildiğin Kek..
Elif Şıpka
Bebeğinizi Giydirirken...
Işın Buzcu
Anne Bak ‘’vapur‘’
Melek Usta
Farkındalık..
Tuğba Aygül
Rana Karaküçük Kızı Ezgi’yi Ve Beraber Yaşadıkları Serüveni Bizlerle Paylaşıyor.
Hilal Horasan
Kızım Ve Ben
K.Filiz Şeker
Canım Kardeşim
Av. Öykü Api Güneş
Doğum Nedeniyle Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Analık Ödeneği)

  Çocukbakıcısı.org Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir. Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 19/04/2012 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.
Sitemizde Verdiğimiz Hizmetler
Bakıcı, Çocuk Bakıcısı, Bebek Bakıcısı, Hasta Bakıcı, Dadı, Ev İşlerine Yardımcı, Çocuk bakıcı, Bebek Bakıcı, Gündelikçi, Temizlikçi Bayan, Bakıcı, Çocuk Bakımı, Bebek Bakımı, Hasta Bakımı, Bayan bakıcı, Dadi, Bakici, çocuk bakicisi, Cocuk bakicisi, çocuk bakıcılığı, Bebek bakıcılığı, bakıcı arayanlar, Yaşlı bakımı, Dadı, Referanslı, çocuk bakimi, Bebek bakicisi, Hasta bakıcısı, Temizlikçi, baby sitter, Temizlikci, Hemsire, Hemşire, Hastabakıcı, Kreş, Hastabakıcısı, Çocuk yuvası, Yuva, Yatılı, Anaokulu, Hizmetçi, Çocuk Yuvası, yatılı bakıcı, gündüzlü bakıcı, Yaşlı bakıcısı, Saatli bakıcılık hizmetleri, dadı , ingilizce bilen ablalar, yatılı eleman, istanbul bakıcı , hemşirelik,
becayiş, hemşirelik hizmeti, hemşirelik andı, hemşireleik hakkında, hemşire rehberi, hemşire portalı, hemşirelik ve becayiş, hemşirelik ile alakalı herşey bu sitede..